Beherin 9 Farklı Kullanım Alanı

Bilim geekleri bilirler. Laboratuvarda en çok kullanılan, olmazsa olmaz cam malzemelerden bir tanesi beherdir. İster ölçüm yaparken kullanabilir, ister ısıtma işlemi için kullanabilirsiniz.

Peki beher sadece laboratuvarda mı kullanılır? Tabiki hayır!!

Buyrun beraber bakalım beher nerelerde kullanılır?

1) Laboratuvarda

laboratory-equipment-tool-set-chemistry-laboratory-tools-set-for-specific-experiment-alcohol-burner-font-b-beaker

Beher denince ilk akla gelen ve en klasik kullanım alanı tabiki de laboratuvar çalışmaları esnasında, deneylerde kullanımıdır.

2) Mutfakta

Mutfakta aslında zaten bir laboratuvar değil midir? Yemek yaparken kullandığınız 500 ml su, 250 ml süt… Eğer kimyayı ve deney yapmayı seviyorsanız zaten muhtemelen yemek yapmayı da seviyorsunuzdur. Dolayısı ile bir kimyacının mutfağında olmazsa olmazlarından biri de beherdir.

3) İçecekleriniz için

Kahvenizi yada çayınızı bir beherde almaz mıydınız?

“Bugün 250 ml çay içtim!” yada “500 ml milkshake alabilir miyim lütfen?”

diyebilmek gayet havalı bir yaklaşım gibi duruyor.

4) Banyoda

4

Banyonuza kendinize özgü bir hava katmak istemez misiniz? İşte size fırsat. O eski diş fırçalığınızı atın ve diş fırçalarınızı bir behere koyun!

5) Saksı niyetine

Büyük saksılarla uğraşmaktan sıkıldınız mı? Daha kibar, daha kullanışlı, daha küçük bir şeyler mi arıyorsunuz? Artık buldunuz…

6) Akvaryum

6

Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Yavru balıklar için, en azından büyüyene kadar güzel bir akvaryum olabilir bir beher.

7) Kalemlik

Beherinizi kalemlerinizi koyduğunuz havalı bir kalemlik, deney tüplerinizi gözünüzün önünde bir arada durması için bir kap, ıvır zıvır eşyalarınızı bir araya toplayabileceğiniz ve benzeri amaçlarla kullanabileceğiniz bir kap olarak zaten kullanıyor olmalısınız?

8) Mum Kalıbı

Evet, olur. Çok da güzel olur. Beherinizi kullanarak çok güzel dekoratif mumlar yapabilirsiniz.

Evde kendi mumunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Kimyacılar bilir elbette ama bilmeyen varsa yorum kısmına yazın. Bizde sizinle tariflerimizi paylaşalım.

9) Rol Model Olarak

Beheri gördüğünüz üzere hayatınızın bir çok alanında direkt olarak kullanabilirsiniz. Ancak bunlarla yetinemem diyorsanız; kurabiyelerinizi beher şeklinde yapabilir yada beher şeklinde bir kolye, anahtarlık yaptırabilirsiniz. Beher şeklinde oje yapan kız arkadaşlarımız bile mevcut.

Not: Fotoğraflara bakılırsa beherin en yaygın kullanım alanı laboratuvardan sonra sanırım evlerde dekoratif amaçlı saksı olarak. Sizce ?

Dipnot: Daha farklı kullanım alanları da var diyorsanız, yorumlarınızı hemen aşağıdan bize iletin!

Kaynaklar : Modern Kafalar  / Kimyaca

  ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir